Igatsed unemaale? Lavendel aitab pingeid maandada ning piisavalt lõõgastuda, et võiksid rahulikult uinuda.

 Võimas lillakas taim, mis õitseb kõige paremini päikselises ja avatud keskkonnas ning on hinnatud oma õrna ja lummava aroomi poolest, teadaolevat leidub 47 lavendli (lavandula) liiki, mida on kogu maailmas sajandeid kasutatud tervendavates ja lõõgastavates protseduurides.

 Lavendlil on tervendusmeetodites pikk ja mitmekesine ajalugu. Näiteks kasutasid muistsed egiptlased seda õistaime paljudes kosmeetikatoodetes (eriti massaažiõlides), kreeka filosoof Diognes soovitas katta jalad lavendliõliga, et selle rahustav aroom saaks kogu päeva jooksul aeglaselt mööda kogu keha liikuda, tekitades lillelise rahupilve, samal ajal kui vanad roomlased kasutasid lavendlit haavade, peavalude ja isegi pesemise jaoks!

 Teadlased on nüüd kindlaks teinud, kui mõjus on lavendel loodusliku abinõuna unele kaasaaitamiseks ning tänapäeval on see üks levinumaid kasutusviise nii öistes kosmeetikatoodetes, padjaspreides kui ka kodulõhnastajates.

Unespetsialist Richard Jolie soovitab järgmist: “Selle asemel, et unekvaliteeti otseselt mõjutada, on uuringud näidanud selliste taimsete lõhnaainete nagu lavendel olulisust stressitaseme vähendamisel, lõdvestades inimesi piisavalt, et nad saaksid palju paremini magada.” Toime põhjus on ebaselge.

„Arvatakse, et üheks põhjuseks on lavendliõli üks peamisi komponente, linalool, mis on rahustava toimega, mõjudes GAVH (γ-aminovõihape) teedele. GAVH on üks peamisi pärssivaid neurotransmittereid närvisüsteemis, olles seega vastutav närvirakkude ärrituse vähenemise eest… GAVH-l on suur roll ka unega seotud ajukontuurides,” selgitab Christabel Majendie, Naturalmati uneterapeut.

Aafrikast, Aasiast ja Euroopast pärinenuna kasvatatakse lavendlit praegu peamiselt Prantsusmaal Provence’is ning on seal saanud oluliseks turismimagnetiks. Provence’is olev lavendel istutatakse märtsist aprillini ja kui algab saagikoristus, tarnib Lush umbes 17 tonni kvaliteetset lavendlit ja lavandiiniõli iga-aastaselt laias tootevalikus kasutamiseks. Nahahooldusest juuksehoolduseni ning vannis ja duši all saad lavendlilõhnas kümmelda pealaest varbaotsani.

Lavendli rahustava toime tõttu saame sageli küsimusi lavendlil põhinevate toodete kasutamise kohta nii laste kui ka täiskasvanute seas, seetõttu palusime Lushi asutajal Mark Constantine’il selgitada lahti mõned levinumad küsimused.

Kas Sleepy ihupiima on ohutu kasutada lastel ja imikutel?

„Lush teeb oma toodete lõhnaained ise ja selles protsessis järgime rahvusvahelisi lõhnaainete suuniseid, Sleepy ihupiimas olev lõhnaaine vastab kõigile soovitatud parameetritele. Arvame siiski, et alla kuue kuu vanustel imikutel ei peaks parfüümtooteid kasutama.

Meie soovitus lapsevanematele on kasutada kreemi ise, selle asemel, et seda oma lapsele peale kanda. Jätame otsustamise siiski neile endile.”

Kas Sleepy ihupiim võib lõpetada unetud ööd?

„Üldiselt toimivad lavendel, tonka uba ja muud sarnased koostisosad meele rahustamiseks ja magama jäämise aitamiseks eriti hästi, kahjuks peame tõdema, et see ei lahenda Brexiti, Trumpi, teie ämma-äia küllatuleku muresid ega ka muid sarnaseid probleeme, mis öösel üleval hoiavad!”

Kas Twilighti kehaspreid on ohutu kasutada lastel?

„Twilight on palju suurema parfüümisisaldusega kehasprei kui Sleepy ihupiim, nii et me ei soovitaks pihustada kehaspreid otse imikutele ja väikelastele. Palun jällegi teha see otsus vastavalt oma hinnangule”

Kas Twilighti kehasprei või Sleepy ihupiima kasutamise kohta lastel ja imikutel on muud ohutusteavet või juhiseid, mida võiksite jagada?

„Twilight kehaspreid võib kasutada laste voodipesul, soovitame seda pihustada linadele, neid pisut raputada ja lasta pool tundi seista enne lapse magama panemist. Samuti võite kanda Sleepy ihupiima või Twilight kehaspreid enda peale, et ümbritseda oma last meeldiva lavendli ja tonka oa lõhnaga või aidata teil pärast lapse toitmist uuesti magama jääda. ”

Teise võimalusena on enne magamaminekut palju muid mooduseid lõõgastumiseks. Pikast kuumast vannist näomassaaži proovimiseni.

Autorid: Vanja Stojanovic ja Amy Shepherd